Quantcast
Channel: dźwięki natury – Blog o medytacji i muzyce relaksacyjnej
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Techniki relaksacyjne na stres

0
0

Liczenie do 10? A może szklanka wody? Podobno takie proste techniki relaksacyjne na stres, sprawdzają się u niektórych, jednak nie każdy widzi w nich efekty. Jeśli mimo wszystko te proste rozwiązania Ci nie pomagają, zapraszam do lektury.

Uświadom sobie, że stres istnieje

Nie da się całkiem pozbyć stresu. Miej tego świadomość. W niektórych sytuacjach działa on mobilizująco, a dawno temu ratował życie (bo stres to zastrzyk hormonów, które pozwalają naszemu organizmowi wskoczyć na nieco wyższe obroty).

Zdarzyło Ci się kiedyś tak, że był intensywny dzień czy tydzień, szef w pracy podkręcał tempo, a w domu trzeba było przygotowywać świąteczną kolację? Po takim nasilonym stresie, opadamy z sił i zdarzają się przypadki, że ludzie odsypiają przez 16 godzin, albo organizm jest na tyle osłabiony, że dopada nas przeziębienie.

Warto uczynić sobie sprzymierzeńca ze stresu. Miej świadomość, że dziś, jutro, za miesiąc, on z pewnością się pojawi, ale niech nad głową zawsze widnieje Ci przypomnienie, że możesz swój stres wykorzystać do pozytywnych rzeczy – do rozwiązania swoich problemów, wyzwań, a nawet do osiągnięcia celów.

Jeśli jednak czujesz, że jest go zbyt wiele, łatwo wyprowadzasz się z równowagi i wkurzasz o każdą drobnostkę, co później musisz odcierpieć, to poniższe techniki relaksacyjne na stres są dla Ciebie.

Dieta na stres

Migdały, awokado, czarna czekolada, płatki owsiane – te produkty pozwalają redukować stres. Możesz zagłębiać się w ich skład i zastanawiać „dlaczego tak jest”, ale możesz też iść do sklepu i zacząć je regularnie jeść. Nie musisz kupować suplementów witaminowych, pastylek musujących (które zawierają dużo złej chemii, np. aspartam), możesz jeść zdrowiej.

Aktywność fizyczna na stres

Jeśli stosujesz jakieś techniki relaksacyjne na stres i te ci nie pomagały, to spróbuj aktywności fizycznej.

„ale ja pracuję fizycznie i mam odpowiednio dużo ruchu”…

Nieprawda. Praca, to praca, a sport, siłownia, piłka nożna, rower, bieganie, warto traktować jako rekreację. Często dochodzą do tego czynniki socjologiczne (poznawanie nowych ludzi, zwłaszcza w sportach drużynowych). Nie musisz biegać maratonów ani podnosić setek kilogramów. Potraktuj to jako rekreację. I nie broń się brakiem czasu, bo 30, 50 czy 120 minut, raz na kilka minut znajdzie każdy z nas. Często się nie chce i wolimy oglądać głupie seriale w telewizji, zamiast zrobić coś fajnego.

Nagrania relaksacyjne na stres

Oczywiście spróbuj tej techniki. Jeśli nigdy wcześniej nie zdarzyło ci się tego testować, to koniecznie sprawdź nasze GErelaxis. Możesz odsłuchiwać o każdej porze dnia (najlepiej rano), a w końcu dojdziesz do wniosku „nie wiem jak to działa, ale bardzo mi pomaga” (często otrzymuję takie wiadomości 🙂 ).

Prawda jest taka, że dźwięk i jego treść, przenoszą ze sobą niesamowity ładunek: emocji, bodźców, odczuć, które mogę w różny sposób działać na cały nasz organizm. Chyba jednym z najlepszych przykładów jest muzyka.

Okazuje się, że są pewne uniwersalne schematy dźwięków, które działają praktycznie na każdego zdrowego człowieka. Wysokich dźwięków (pisku) po prostu się boimy (wycie wilka, płacz dziecka), bębny mogą zagrzewać nas do działania, niskie dźwięku basu wywołują poczucie heroizmu, a dźwięki natury uspokajają.

Jeśli chcesz to przetestować, to koniecznie sprawdź nasz zestaw nagrań GErelaxis (prezentacja na stronie głównej).

Pozostaje życzyć Ci udanej walki ze stresem.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles